top of page

DİŞ EKSİKLİĞİ

Diş sağlığımızın tüm sağlığımızI etkilediğini biliyor muydunuz ? Eksik dişler çiğneme bozukluklarından konuşmamıza kadar pek çok olumsuz sonuç doğuruyor. Tüm bunların yanısıra güzel bir gülüşün özgüvene etkisi tartışılmaz. 
Modern diş hekimliği diş eksikliğini estetik ve fonksiyonel anlamda giderecek sabit veya hareketli çözümler için var. Protez dişler, implantlar veya kalıcı köprülerle diş eksiliğinizi gidermek istiyorsanız tedavi süreçleriyle ilgili aşağıda kısa bir bilgilendirme alabilir ve ücretsiz bir kontrol randevusu alabilirsiniz. 
SABİT  ÇÖZÜMLER
PROTEZLER
dental-implant_edited.jpg

IMPLANT

Implantlar eksik diş köklerinin yerini almak üzere boşluk olan bölgeye uygulanırlar ve bu bölgede hem kemikle uyum sağlayarak doğal diş kökünün yerine getirdiği fonksiyonu yerine getirirler hem de üst bölgeye yapılan kuronla doğal dişlerin görünür kısmının sağladığı estetik ve fonksiyonel faydalar için zemin hazırlarlar. 

Implant'ın faydaları:

Dental Implantlar bir çok açıdan modern diş hekimliğinin bizlere sunduğu mükemmel tedavilerden birisi;

- Estetik açıdan %100 doğal görünümü tamamlama şansı verir.

- Eksik dişin çiğneme fonksiyonunu yerine getirir.

- Eksik dişin konuşma üzerindeki negatif etkilerini ortadan kaldırır.

- Diş eksikliğinin uzun vadede sebep olacağı hasarları engeller. 

Implant Çözümleri ve Türleri: 

Konvansiyonel Implantlar: Tek diş eksikliğinde.

Implant destekli protezler: Birden fazla diş eksikliğinde bir implant üzerine yapılan 2 diş ile

İmmadiat Implantlar: Hareketli protezlerin yerine Implant destekli tam çene çözümleri için; yeterli kemik seviyesi olması durumunda 4 ya da 6 implant üzerine sabitlenen protezler tam bir gülüş ve fonksiyon sağlarlar

ÜCRET ve ZAMANLAMA

KONVENSİYONEL IMPLANTLAR

1.GÜN: Titanyum altyapının yerleşimi

7.GÜN: Kontrol ve dikişlerin alınması

+90 GÜN: İyileşme ve implantla kemiğin adaptasyon süresi için en az 90 gün gerekir. 

 

* Implantın birinci ve ikinci etabı arasındaki iyileşme ve adaptasyon süresi en az 90 gün olarak belirtilir. 

Bu sürenin 90 günden fazla olması tedaviyi olumsuz etkilemez. Hekim kontrolü altında 12 aya kadar uzatılabilir. 

Holident'ten asla dişsiz olarak ayrılmazsınız. Tedavinin başı ile sonu arasındaki sürede ücretsiz olarak geçici dişler uygulanır. Geçici dişler  estetik ve fonksiyonel olarak diş eksikliğini giderir.

IMPLANT DESTEKLİ PROTEZLER

Konvensiyonel implantlarla aynı süreç izlenir. 

Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi fiyatlandırmada Türk Diş Hekimleri Birliği Asgari ücret tarifesini referans almaktadır. Detaylı bilgi ve ücretlendirme için ücretsiz bir randevu alınız.

dental-bridge-type-cost-procedures_edite

KÖPRÜ

Implant yapılamayan durumlar için alternatif bir çözüm olarak bir köprü ile diş eksikliğini giderebilirsiniz. 

Köprüler size doğal bir gülüş kazandırmanın yanısıra çiğneme ve konuşmada dişlerin fonksiyonlarını tamamlar. 

Boşluğu her iki tarafında köprüye imkan verecek dişlerin varlığı köprü ile eksikliği gidermeniz için yeterli. 

Bu dişlerde ön hazırlık yapıldıktan sonra nihai köprünün yapımı için ölçü ve hazırlıklar tamamlanır. İlk randevunuzda tamamlanan bu işlemlerin ardından laboratuvar süreci 3 ile 5 gün arasında tamamlanır ve köprü kalıcı olarak bölgeye adapte edilir. 

ÜCRET ve ZAMANLAMA

5-7 Gün / 2-3 Randevu

Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi fiyatlandırmada Türk Diş Hekimleri Birliği Asgari ücret tarifesini referans almaktadır. Detaylı bilgi ve ücretlendirme için ücretsiz bir randevu alınız.

IMG-removable-partial-denture-GettyImage

HAREKETLİ PROTEZ

Diş eksikliğini gidermenin bir yolu da eksik bölge veya tam çeneye uygulanan akrilik protezlerdir. 

Protez dişler tam bir gülüş sağlayarak estetik anlamda hastalara fayda sağlarken ve çiğneme ve konuşmada fonksiyonel faydalarıyla diş eksikliğini giderirler. 

Modern teknolojiyle üretilen protezler aynı doğal dişler gibi düzenli bakıldığı takdirde eskilerden çok daha uzun ömürlü ve kullanışlıdır. 

ÜCRET ve ZAMANLAMA

5-7 Gün / 2-3 Randevu

Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi fiyatlandırmada Türk Diş Hekimleri Birliği Asgari ücret tarifesini referans almaktadır. Detaylı bilgi ve ücretlendirme için ücretsiz bir randevu alınız.

SIK SORULAN SORULAR

İmplant tedavisi ne zaman ve kimlere uygulanır?
İmplant, çene gelişiminin tamamlanması yani ortalama 18 yaş ve sonrası diş eksikliği olan bay, bayan herkese uygulanabilir. Bayanların çene gelişimi erkeklere göre daha önce tamamlanır.Diş çekiminin üzerinden uzun süre geçmiş kişilerde kemik rezorpsiyonu olmaktadır. İmplant uygulanacak bölgenin kemik seviyesi belli genişlik ve yükseklikte olması yada protetik açıdan bir dişin boyutunun boşluğunda olması gerekmektedir. Bazı sistemik hastalığa(diyabet, yüksek tansiyon,kalp rahatsızlığı..) sahip yada düzenli ilaç kullanımı olan hastalarda kontrolü altındaki doktorundan İmplantta uygungunluk onayı alınmalıdır.

Immediat Implant tedavisi nedir?

Implant tedavisi için çekimi gereken dişlerin yerine, çekim yapıldığı anda implantların yerleştirilmesi "Immediat implant tedavisi"  olarak adlandırılır. Çekilen diş bölgesinde enfeksiyon olmaması ve yeterli kemik seviyesinin bulunması kriterlerinin sağlanması gerekir. Immediat implant, uzman cerrahlar tarafından uygulandığında zaman avantajı sağlayan bir yöntem olarak implant tedavisinin daha hızlı ve konforlu tamamlanmasına imkan verir.

İmplant  tedavisi acı veren bir işlem midir?
Bazen bazı sebeplerden diş kayıpları yaşayabiliriz. Oluşan bu boşlukların sebep olacağı fonksiyonel ve estetik problemlerin çözülmesi için çene kemiğinin içine konulan titanyum esaslı dental parçalara İmplant denir. Görüntüsü ve uygulama şekli vidaya benzediği için halk arasında vida tabiri de kullanılmaktadır.
İmplant tedavisi öncesi hastadan alınan 3d boyutlu tomografi sonucunda kemik ölçümleri yapılarak, İmplantın uygulanacağı kemiğin durumuna göre 3 boyutlu  pozisyon planlaması yapılır.  Tek diş eksikliğinden, total diş eksikliğine kadar olan tüm vakalarda da uygulanabilir. Gerekli yerlere, gerekli dozlarda yapılan lokal anestezilerle uyuşukluk sağlandıktan sonra uygulamaya geçilebilir. Diş çekimi, kanal tedavisi, dolgu... vs gibi tedavilerde yapılan lokal anestezi uygulamasının aynısı yapılır. Hastanın ağrı hissetme durumu, yetersiz dozda ve yanlış yere yapılan anesteziden kaynaklıdır.  Tek bir İmplantın uygulama süresi 10-15 dak. geçmez. Aşırı korkan hastalarda lokal anestezi yerine genel anestezi seçeneği de mevcuttur. İmplant uygulaması sonrasında diş hekiminin yazacağı ilaçları düzenli kullanıp, tavsiyelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Baştan sona bu ayrıntılara dikkat edilmesi, uygulama sırasında ve sonrasında tedavinin sıkıntısız bir şekilde tamamlanmasına olanak sağlar .

Fiber köprü
Diş eksikliği olan hastalarda, yandaki dişlerine müdahale edilmeden yapılan konservatif köprü sistemleridir.
Boşluğun yanındaki dişler arasına cam fiber materyali yerleştirildikten sonra üzerine estetik kompozit dolgu malzemeleriyle yapılan köprülerdir. Tek diş eksikliğinde tercih edilmekle birlikte hem ön hemde arka bölgelerde de uygulanmaktadır.Uzun süreli sabit köprü yada İmplant uygulaması sonrası sabit geçici köprü olarakta tercih edilmektedir. En büyük avantajı tek seansta yapılmalarıdır.

bottom of page