top of page

ESTETİK GÜLÜŞ TASARIMI

Yeni biriyle tanıştınızda insanlar sizinle ilgili ilk neye dikkat eder?
Araştırmalar yarı yarıya ilk dikkat çeken unsurun gülümsemeniz olduğunu söylüyor. 
Bu yüzden estetik bir gülüşe sahip olmak kendinize güveninizden,
dış görünüşünüze kadar pek çok alanda size fayda sağlıyor
Holident Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi estetik gülüş tasarımında dünyadaki tüm yenilikleri yakından takip ederek dijital dünyanın diş hekimliğinde sağladığı imkanları Fethiye'de hastalarına sunmayı amaçlıyor. 
Siz de kozmetik tedaviler hakkında bilgi almak istiyorsanız Dt.Çağatay Aras, Dt.Erhan Kaya ve Dt.Olcay Çelik'ten ücretsiz bir muayene randevusu alabilirsiniz. 

LAMİNE

BONDING

KURON

Lamineler, özetle ön diş bölgesinde yeni bir gülüş tasarımına imkan veren ince yapılı ve dişinize özel olarak üretilen kaplamalardır.

Laminelerde en iyi sonucu almak için Ultra Saydam çok katlı zirconları kullanıyoruz. 

 

Bu materyaller, aynı doğal dişler gibi ışığı geçirme özelliğine sahiptir ve doğala en yakın sonuçları verir.

veneers page img 1.png

ZAMANLAMA

Lamine tedavileri 2-3 seanslık ve toplamda 7-10 gün süren süreçlerde tamamlanır. 

Bonding dişte bir kazıma işlemi yapmadan kompozit doğu malzemelerinin dişe parça parça yapıştırılmasıyla uygulanan estetik tedavi biçimidir. Hastada dişlerin arasındaki aralıklar, şekil bozuklukları varsa, dişler kesilmeden estetik bonding materyalleri kullanılarak, dişlerin estetik yapısına kavuşturulur.

BONDING.jpg

ZAMANLAMA

Bonding işlemi diş başına yaklaşık 45 dakika sürer ve tek seansta biter. 

Kuronlar dişin estetik ve fonksiyonel özelliklerini geri kazandırmak için diş şeklinde tasarlanmış kaplamalardır.  

Hasta tercihi ve dental ihtiyaçlara göre 3 farklı materyal ile kuron tedavisini uygulamaktayız. 

- Porselen

- Zirkon

- E-Max Zirkon

CROWN.jpg

ZAMANLAMA

Kuron tedavileri 2-3 seanslık ve toplamda 7-10 gün süren süreçlerde tamamlanır. 

Sıkça sorulan sorular: 

 

Kuron ve laminelerin ömrü ne kadardır?

Kuron ve lamineler genel bir ifadeyle 10-15 yıl süreyle tam fonksiyon ve estetik sağlarlar ancak kaliteli bir ağız ve diş bakımıyla bu sürenin çok üzerinde kullanan hastalarımız olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Uzun süreli kullanım için bakım dışında kritik konulardan biri de kullanılan malzeme kalitesidir. Bu noktada tedavinizde kullanılacak olan malzemelerle ilgili bilgi almayı unutmamanızı tavsiye ederiz. Holident olarak dünya çapında bilinen ve tıbbi onayları eksiksiz markalarla çalışmaktayız. 

Kuron ve lamine tedavisi ne kadar sürer?

Kuron ve lamine tedavisi dişlerde çekim, enfeksiyon vb. ilave tedavi gerektirmediği durumlarda 7-10 gün arasında tamamlanır. Tedavinin ilk aşamasında diş kesimi tamamlanır.  2-3 saat süren bu etabın ardından sizi kısa süreli ikinci / üçüncü seanslarda prova ve final uygulama seansları bekler. 

Metal destekli ve Zirkon destekli porselen farkı nedir? 
Dişler arası eksiklikler yada aşırı madde kaybı olan dişlerde porselen kron köprü uygulamaları yapılmaktadır. Bu porselen uygulamalarında materyale göre seçim yapılmaktadır. Metal destekli porselenler dayanıklılık açısından çiğneme basıncının çok olduğu bölgelerde tercih edilmekle beraber, uzun süreçte diş etiyle temas ettiği bölgelerde koyu bir görüntüye sebep olmaktadır.

Zirkonyum porselenler ışık geçirgenlikleri daha yüksek olup doğal diş görüntüsüne daha yakın estetik porselenlerdir. Alt yapısı açık renkli olup, uzun köprülerde de kullanılabilmektedir. Estetik kaygının yüksek olduğu yerlerde daha çok tercih edilir.

Porselen laminalar özellikleri nelerdir?
Estetik kaygının yüksek olduğu ön bölge porselen uygulamalarında dişlerde minumum doku kaldırarak bazende dişlere hiç dokunulmadan yapılan estetik uygulamalardır. Çapraşıklık, şekil bozukluğu, boşluk kapama ve beyazlatma sonucu verim alınamamış koyu renkli dişlerde tercih edilir. Direk dişlerin üzerine tek tek yapıştırılan yaprak porselenlerdir.

Digital ölçü yöntemi nedir? Gülüş tasarımımı kendim seçebilir miyim?
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber, dişler üzerinden ölçü kaşıklarıyla aldığımız ölçü yöntemleri de değişti. Ağız içi için yapılmış özel optik kameralarla 3 boyutlu HD kalitesinde dişlerin taraması yapılıyor. Böylece klasik ölçü yöntemlerin de oluşan öğürme refleksinin de önüne geçilmiş olunuyor. Dijital yöntemle alınan bu ölçüler daha net sonuç vermektedir. 3 boyutlu elde edilen bu ölçüler bilgisayar ortamına aktarılarak, yapılacak işlemler için özel yazılım programlarıyla tedaviye yönelik tasarımları da yapılmaktadır. Lamina, zirkonyum, porselen kaplamalar,inley-onley dolgular, İmplant ölçüleri, Bonding uygulaması, invisaling ortodonti tedavisi gibi diş hekimliğinin birçok dalında kullanılmaktadır. Özellikle ön bölge estetiğin hassas olduğu protetik işlemlerde hastalara işlemlere başlamadan bitim görüntüleri hakkında bile bilgi verilebilmektedir. İşlemlere başlamadan hastadan  yüz fotoğrafları alınır. Yüz yapısı ve karakter analizi sonucunda, hastaya altın oranlar formülüne göre uygun şekil ve formda dişler digital kütüphaneden seçilir. Yüz fotoğraflarının üzerine eşleştirilerek bitirmiş halleri hakkında bilgi verilir.Gerektiğinde bu bitmiş halleri geçici malzemeden 3D printerlardan da çıkartılarak ağza uygulanıp hastaların 3 boyutlu birebir ağızda görmesinde sağlanmaktadır. Hastaların özel isteklerine göre de diş formatlarında özel değişiklikler yapılarak nihayi halli elde edilmektedir.

Fiber köprü nedir?
Diş eksikliği olan hastalarda, yandaki dişlerine müdahale edilmeden yapılan konservatif köprü sistemleridir.
Boşluğun yanındaki dişler arasına cam fiber materyali yerleştirildikten sonra üzerine estetik kompozit dolgu malzemeleriyle yapılan köprülerdir. Tek diş eksikliğinde tercih edilmekle birlikte hem ön hemde arka bölgelerde de uygulanmaktadır.Uzun süreli sabit köprü yada İmplant uygulaması sonrası sabit geçici köprü olarakta tercih edilmektedir. En büyük avantajı tek seansta yapılmalarıdır.

Bonding nedir?
Ön dişlerdeki boşluk, renk, estetik gibi problemlerin diş dokusuna dokunulmadan, tek seansta, çoğu zaman anestezi bile yapmadan özel dolgu malzemeriyle şekil verme işlemidir. Kompozit veener, kompozit lamina olarak da adlandırılır. Muadili porselen laminalara göre diş dokusuna daha az müdahale edilir ve fiyatı daha uygundur. Gerekli kullanım şartlarına dikkat edildiği taktirde;bazı kötü alışkanlıklar(tırnak yemek, kalem ısırmak,bazı cisimleri açmak);minimum 5 yıl rahatlıkla kullanılabilir.Kırık oluştuğu takdirde bile tamiri çok kolay yapılabilmektedir. Uzun süreçte kompozit dolgu malzemesinden kaynaklı renk değişikliği olabilir.

bottom of page